Rady & Tipy
Rady & Tipy připravujeme. Děkujeme za pochopení.
Každá pracovní pozice vyžaduje jiný profil uchazeče – přizpůsobte svůj životopis proto požadavkům na konkrétní místo a ujistěte se, že obsahuje ty body, které zaměstnavatel požaduje.
Pamatujte na formu. Životopis by měl být přehledný, pěkně graficky upravený, v maximální délce dvou stran A 4 a bez gramatických chyb.
Osobní údaje – jméno, příjmení, titul, kontaktní informace (telefon a e-mail), fotografie (portrét oficiálního charakteru, ve formátu pasové fotografie) je nepovinná. Tip: Údaje typu rodinný stav, počet dětí, národnost i věk jsou soukromé a mohou být předmětem diskriminace, proto je nemáte povinnost uvádět a budoucí zaměstnavatel nemá právo informace tohoto typu od vás vyžadovat.
Pracovní zkušenosti – nejdůležitější část životopisu. Uveďte chronologicky za sebou dosavadní praxi (od současnosti do minulosti). Napište vždy přesný název zaměstnavatele, od kdy do kdy jste u něj pracovali, na jaké pozici a jaké činnosti jste v rámci pozice vykonávali. Snažte se vypíchnout ty činnosti, které mají něco společného s náplní práce, o kterou žádáte. Pokud je předchozím zaměstnavatelem menší či méně známá firma, uveďte i obor, ve kterém působí. Tip: Pouze zaměstnavatel a název pozice uvést nestačí. V každé firmě a oboru se obsah pozic liší, navíc můžete mít zkušenost s činností, kterou potenciální zaměstnavatel ani netušil, že umíte.
Vzdělání – uveďte chronologicky za sebou (od současnosti do minulosti). Pokud jste absolvovali alespoň střední školu, základní školu již neuvádějte. Tip: Nezapomeňte uvést zahraniční stáže. Zaměstnavatelé oceňují lidi se zkušenostmi z jiných zemí.
Další vzdělání – uvádějte ty kurzy a semináře, které mají souvislost s prací, o kterou žádáte. Tip: Kurzy uvádějte s mírou, není dobré čtenáře vašeho CV zahltit.
Další znalosti a dovednosti – jazykové znalosti (u každého jazyku uveďte úroveň, jakou ovládáte, a absolvované mezinárodní zkoušky), PC (uveďte programy, se kterými umíte pracovat – např. MS Office (Word, Excel, PowerPoint), SAP, Keynote), řidičský průkaz, případně další specifické znalosti a dovednosti.
Reference – nepovinná část, kterou mnozí zaměstnavatelé ocení v případě, že se rozhodují mezi více stejně dobrými kandidáty v závěru přijímacího řízení. Uveďte kontakt na osoby z předešlé praxe, které vás mohou novému zaměstnavateli doporučit. Před tím, než je někde uvedete, je poproste o souhlas a informujte je, o jakou pozici se ucházíte.
Zájmy a koníčky – tyto informace jsou nepovinné, stačí uvést několik hlavních zájmů. Personalistovi napoví, jaký jste osobnostní typ a zda se budete hodit do daného pracovního kolektivu.
Nezapomeňte si zkontrolovat pravopis – z chyb může personalista vyvodit nepečlivost či roztěkanost.
S každým životopisem posílejte i motivační dopis. Ten pište pro každou pozici jiný – zaměstnavatel z něj usoudí míru vašeho zájmu o pozici i to, co jste si o firmě a práci byli schopní zjistit. Nepište romány, maximální délka je jedna strana.
Nezdůvodňujte, proč měníte práci. – Na to přijde čas až u osobního pohovoru. Pro něj si připravte diplomatickou odpověď, spíše pozitivně formulovanou.
Měli byste jej vždy posílat s vaším životopisem a to i v případech, kdy vás o něj v inzerátu výslovně nežádají. Je totiž důkazem vašeho zájmu. Vyjádříte jím, že o práci skutečně stojíte a že jste schopní obětovat i něco navíc.
Ale pozor – stejně jako životopis je třeba motivační dopis psát přímo na míru každé pozici. Před jeho napsáním si pečlivě prostudujte webové stránky firmy, u které se o místo ucházíte a zjistěte si projekty, na kterých firma dělá či další detaily, které zaměstnavatele přesvědčí, že se o něj zajímáte a sledujete jeho odvětví.
Vyhněte se pokud možno nicneříkajícím frázím a klišé. Zkuste pozitivním způsobem formulovat, proč vás daná pozice zajímá a proč se na ní hodíte právě vy.
Motivační dopis by měl mít následující strukturu:
Vždy jej pište zvlášť do samostatného dokumentu a vložte spolu se CV do přílohy emailu.
Měl by být maximálně na jednu stránku A4, ale spíše kratší, strukturovaný do přehledných odstavců (ideálně 3).
Do levého horního rohu kontaktní údaje na vás, aby bylo jasné, od koho je dopis.
Datum a místo (jako u klasického dopisu).
Oslovení konkrétního člověka – dejte si práci a najděte si, komu konkrétně máte žádost zaslat. Zapůsobíte dojmem, že víte koho a o co žádáte. Většinou životopis adresujete osobě, která je uvedená jako kontaktní osoba pod inzerátem, případně vedoucímu oddělení, ve kterém chcete pracovat. Pokud kontaktní osobu nenajdete, adresujte motivační dopis vedoucímu personálního oddělení. Obecné oslovení Dobrý den/Vážená paní/Vážený pane je až posledním řešením.
Úvodní odstavec – kratičký, stačí napsat, proč píšete a jak jste se o inzerátu na danou pozici dozvěděli.
Odstavec motivace – ve stručnosti napište, proč chcete v dané společnosti pracovat, co vás na její filosofii a způsobu práce oslovuje. Zde máte příležitost uplatnit vaše znalosti, které jste si nastudovali na webových stránkách společnosti, stručně můžete zmínit vybraný detail.
Odstavec vašich dovedností a schopností – vysvětlete, proč jste na danou pozici ideálním kandidátem. Vyberte nejdůležitější zkušenosti z vaší praxe vhodné pro danou pozici, vyzdvihněte vaše dosažené úspěchy (ale nevychloubejte se).
Odstavec rozloučení a výzvy k pozvání na pohovor – stručně potenciálnímu zaměstnavateli poděkujte za jeho čas a ujistěte ho, že se s ním rádi setkáte u osobního pohovoru a představíte se, své realizované projekty, atd.
Pozdrav a vaše celé jméno.
1. Stáže pro studenty
Pokud studujete posledním rokem střední školu nebo poslední 2 semestry vyšší odborné či vysoké školy, najděte si stáž na www.stazepromlade.cz. Získáte praxi v oboru, který studujete, propojíte teoretické znalosti s praxí. Firma, do které nastoupíte, vám zajistí kvalitního mentora a postará se o hladký průběh stáže a další užitečné rady. Stáž je navíc placená 60 Kč na hodinu díky prostředkům z Evropského sociálního fondu. Projekt trvá do srpna 2015.
Pro přihlášení do projektu je nejdříve nutná registrace na stránkách www.stazepromlade.cz, poté si vytvoříte vlastní profil a můžete se hlásit na jednotlivé stáže v souladu s oborem, který studujete.
2. Stáže ve firmách pro mimopražské
Pro absolventy, nezaměstnané, rodiče po rodičovské dovolené nebo ty, kteří chtějí změnit svou kariéru a získat lepší místo, je určen projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí. Na stránkách www.stazevefirmach.cz můžete najít stáž ve vašem kraji, pro detailnější podmínky se musíte opět přihlásit. Tyto stáže jsou neplacené, z projektu vám mohou být proplaceny náklady na cestovné, stravné a ubytování. Stáže jsou nabízeny v délce od 1 do 6 měsíců. Projekt trvá do října 2014.
3. Brigády
Mnoho firem přijímá na jednodušší práce brigádníky většinou na dohodu o provedení práce. Pokud se osvědčíte, může vám zaměstnavatel nabídnout časem místo na hlavní pracovní poměr. I bez toho ale máte praxi ve firmě a oboru, díky které můžete hledat práci i u jiných firem.
Sekci Brigády a přivýdělky najdete na běžných pracovních portálech.
4. Dobrovolnictví
Personalisté oceňují i dobrovolnické aktivity. Díky nim nejenom pomáháte jiným, ale získáváte i dovednosti a zkušenosti, které se vám mohou hodit i ve vašem budoucím zaměstnání.
Pomáhat můžete doma či v zahraničí. Kde můžete hledat volné dobrovolnické pozice a zapojit se do programů?
www.dobrovolnik.cz – nabídka dobrovolnických pozic z celé ČR
www.hest.cz – sdružení Hestia nabízí užitečné informace o dobrovolnictví u nás i v zahraničí
www.inexsda. – INEX – Sdružení dobrovolnických aktivit. Organizace primárně zaměřená na mezinárodní dobrovolnictví, nabízí ale i programy v ČR
www.afs.cz – AFS nabízí mezikulturní programy, chce co nejvíce lidem zprostředkovat zahraniční zkušenostDobrovolnické pozice můžete také vyhledávat přímo na stránkách konkrétních charitativních či neziskových organizací
Nezabavitelná částka
– musí být povinnému vyplacena při provádění exekučních srážek z jeho mzdy, a to podle nařízení vlády č. 595/2006 sb., o způsobu výpočtu základní částky, která nesmí být povinnému sražena z měsíční mzdy při výkonu rozhodnutí, a o stanovení částky, nad kterou je mzda postižitelná srážkami bez omezení.
Nezabavitelná částka, která musí být dlužníkovi vždy vyplacena, je odvozena:
– Ze životního minima jednotlivce, které je určeno v §2 zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, a činí 3.410 Kč
– Z normativních nákladů na bydlení jednotlivce v bytech užívaných na základě náj. smlouvy a stanovených pro obec, která má 50.000 až 99.999 obyvatel, aktuálně činí 5.767 Kč (dříve 5.873 Kč)
– Součet těchto položek činí exekuční základ – 9.177 Kč
Nezabavitelná částka
– NČ na osobu povinného činí 2/3 z částky 9.177 Kč → 6.118 Kč
– NČ na každou osobu, které je dlužník povinen poskytovat výživné, činí ¼ z částky 6.118 → 1.529,5 Kč
Vzorec pro výpočet
– Plat – 6.118 (NČ jednotlivec) – 1.529,5 (NČ vyživ. osoby) = X
– U nepřednostní pohledávky:
1. X ˃ 9.177 (ex. základ) → srazí se (X – 9.177) + 3.059 (⅓ ex. základu)
2. X < 9.177 (ex. základ) → srazí se X/3
U přednostních se sráží 2/3
Okruhy vyživovaných osob
- 6.118 Kč – povinný
- 1.529,5 Kč:
* manžel/manželka
* Registrovaný partner/partnerka
* vlastní či osvojené nezaop. Děti
* neprovdaná matka dítěte povinného do 2 let věku dítěte
* rozvedený manžel/manželka – s rozsudkem o výživném
* předek či potomek povinného
V exekuci je jedno, kolik má případně stanovené výživné na děti
Vyživovací povinnost v insolvenci
- Pokud má dlužník výživné určené soudně, potom se mu dítě, na které je výživné určené, nezapočítává do NČ, ale je v seznamu závazků
- Např. dlužník má čistý příjem 14.500,-
Nezabav. částka = 8.959,-
Zabaveno 5.541,-
Z toho strženo 3.000,- na výživné, zbytek (2.541,-) jde na splátky a odměnu ins. správci